Nu är vi inne i en ny månad och det är dags att sammanfatta oktobers blogg-recept och precis som jag vill ha det är det en blandning av mat, bröd och fikabröd. Den perfekta blandningen! Hoppas ni redan har testat något. Berätta gärna i så fall (fast jag vet att det är problem med att kommentera, men försök gärna).
Recept Oktober 2020

Vi fick en ny storfavorit i oktober också och det var denna supergoda välfyllda grillade ciabattan med bl.a. pesto, avokado och mozzarella.

Under oktober är det Kanelbullens dag och om man inte orkar eller hinner baka bullar är denna kanelbullekaka perfekt att göra. Det är en av mina favoriter för den är så saftig och god med kraftig kanelsmak.



En fredagsfavorit som vi ätit två gånger på kort tid är denna Club Sandwich med bl.a. kyckling och smaksatt crème fraiche. Perfekt fredagsmat enligt mig.

